Пошук по сайту

Постанови Єпархіальних Соборів

Увага

Ви маєте змогу подати свої пропозиції на Патріарший Собор 2015 року на тему:

"Жива парафія - місце зустрічі з живим Христом"

для цього необхідно надіслати листа за адресою: sobor2015@ukr.net

митр. прот. Володимир Чорній

Директор Архієпархіального Карітасу

Канцлер Архієпархії

 

«Служіння ближньому - вираження внутрішньої природи Церкви  за  посередництвом Карітасу»

В обличчі Карітасу Українська Греко – Католицька Церква в скрутний економічний період відродження та встановлення незалежності нашої держави України, протягнула руку допомоги всім знедоленим. Приємно, що і  сьогодні ви готові чинити милосердя для людей  в час біди, горя, нужди чи якогось стихійного лиха,  які потребували підтримки, допомоги, опіки.

Заснування  та розвиток Карітасу в Івано –Франківську   стало місією УГКЦ в служінні для Ісусу  Христа та потребуючих продовж уже 22 років. Слугуючи, за допомогою Святого Духа,  Царству справедливості, миру, любові та істини ми  виконуємо Завіт Христа не тільки словом Спасіння, а й ділами милосердя. Соціальне служіння в Івано-Франківській архиєпархії, підтримане правлячими єпископами,  вірними УГКЦ створило для  людей можливості   розв’язувати  соціальні проблеми та задовольняти  потреби, що існують в їхньому  оточенні.

 

Таким чином, Церква своєю соціальною та доброчинною діяльністю демонструє милосердя, що  немає кордонів: ні класових, ні расових, ні релігійних. Адже любов Бога, якої навчає Церква, є всеохоплююча. Дар милосердя  даються Богом. Завдання Карітасу та Церкви  полягає в тому, щоб підтримати та реалізувати цей дар. Реалізуючи різноманітні програми та  проекти, Карітас намагається  сприяти зменшенню соціальної напруги  в середовищі найбідніших верств населення.  А це -  одинокі  та важко хворі люди літнього віку , особи без місця проживання, діти сироти, напівсироти,  діти з багатодітних та малозабезпечених  родин.

 

Але ці діла  милосердя неможливі були б  без участі  кожного з нас – людей доброї волі, які  своєю щедрістю  дають можливість Карітасу  надавати допомогу та свідчити Христа голодним, бездомним, скривдженим - усім тим, хто живе в нужді. Завдяки усвідомленню кожною віруючою людиною нашої Івано-Франківської архиєпархії  місії служіння ближньому  усі ми разом творимо  велике християнське покликання - бути апостолом серед людей у різних обставинах їхнього життя. Разом  ми голодного годуємо, хворого провідуємо та допомагаємо у лікуванні, нужденного підтримуємо  а плачучому – обтираємо  сльози. Все це  спільно ми робимо кожну мить, кожний день. В такий спосіб творячи добро нашому ближньому,  ми  творимо добро самому Богові, якого приймаємо у нашому ближньому. 

 

Карітас, як благодійна структура УГКЦ, старається не тільки допомагати  нужденним. Особливим завданням, що ставить перед собою Карітас – це  покликання  навчити вірних  діяльному милосердю, вихованню у суспільстві жертовності заради ближнього, поваги до особистості. Та практичної діяльності  ніколи не досить, якщо в ній не відчувається  любові до людини, любові – наснаженої зустріччю з Христом.

 

Позитивними прикладами усвідомленого   служіння  милосердя вірними Івано-Франківської архиєпархії є  реалізація ряду соціальних  проектів, які  проводяться з благословення правлячого митрополита  владики Володимира Війтишина. Вони орієнтовані на підтримку  конкретних людей, чи груп, які потребують допомоги. Карітас дякує усім вірним УГКЦ, які складають свої пожертви  під час збірок на потреби благодійного фонду в Сиропустну  неділю, які традиційно  проводяться уже впродовж останніх 10 років та інших благодійних акцій, які організовує та проводить Карітас.

 

Одним із таких прикладів є  проведення акції «Перший портфелик». Протягом 2004-2013рр. допомогу у вигляді портфеликів, шкільного приладдя та канцтоварів отримало  1222 дітей-сиріт, напівсиріт, інвалідів та дітей з  родин, які опинилися у складних життєвих обставинах. Карітас Івано-Франківськ УГКЦ в 2013 році завершив 10 – ювілейну акцію Перший портфелик.  Всі  десять років поспіль  допомога для дітей була можливою завдяки благодійним  пожертвам  парафій Івано-Франківської архиєпархії УГКЦ,  жителів м. Івано-Франківська, представників  бізнесу.  Тільки через усвідомлення своєї соціальної відповідальності та місії служіння  кожним жертводавцем працівники та волонтери БФ «Карітас Івано-Франківськ УГКЦ» мали можливість підтримати батьків та допомогти  дітям належним чином підготуватися до школи.

 

Аналогічним  добрим прикладом підтримки роботи  благодійної  їдальні Івано-Франківського Карітасу є проведення  благодійної акції «Година твоєї праці – дар Господові». З року в рік напередодні Великодня у Страсний тиждень  жителі міста, вірні УГКЦ складають свої пожертви у вигляді коштів, продуктів харчування для  людей, які потребують послуг безкоштовного харчування. А таких щораз не меншає -  кожного дня в благодійній їдальні харчується близько 200 осіб, в тому числі інваліди, літні люди з мінімальними доходами, багатодітні родини, особи без місця проживання,  діти та молодь з вадами розумового розвитку. В цьому соціальному проекті  слід згадати кожного благодійника: і тих, хто жертвує для роботи благодійної їдальні  під час акції, і  тих підприємців та жителів міста, які складають щомісячні пожертви (ТОВ «Град Інвест Ріал Істейт», підприємці  Горбачевський П.П., Бойчук В.В). Особлива  подяка для  директора ТОВ «Прикарпатський торговий дім» п. Ярослава Сухоребського, який надає щороку 300-500 продуктових наборів для  потребуючих людей. А як багато вартує підтримка усіх вірних парафій УГКЦ, які  кожної осені жертвують для роботи благодійної їдальні  картоплю, цибулю, моркву, буряк та інші овочі,  які так необхідні для приготування страв. Загалом протягом 2013 року   було зібрано  182952 грн. благодійних пожертв для роботи благодійної їдальні.

 

Наступним добрим прикладом усвідомлення місії служіння милосердя є результати фандрейзингової кампанії  «Майбутнє доброї справи в ТВОЇХ руках», яку вже двічі проводив Івано-Франківський  благодійний фонд Карітас  157651,82 грн. – сума зібраних благодійних пожертв  для роботи Центру дозвілля та соціальної адаптації для дітей та молоді з вадами  розумового розвитку в ході благодійних акцій в 2012 та 2013 рр.  Під час фандрейзингу волонтери, працівники  та батьківський комітет  не тільки  збирають кошти. Ми намагаємось поінформувати кожну людину, що люди з особливими потребами не тільки мають  проблеми та труднощі, а й що вони активні, творчі, мають таланти та здібності. Здебільшого,  жителі міста, переглядаючи під час благодійних виставок  вироби декоративно – прикладного мистецтва, не вірили, що вони виготовлені  руками інвалідів в творчих майстернях Карітасу.  Таким чином мотивували місцеву  громаду до відповідального ставлення до долі дітей та молоді, а це запорука стабільної інтеграції наших підопічних  у суспільстві надалі. Завдяки підтримці  місцевої громади  Карітас має можливості не тільки  забезпечувати реалізацію програми соціально – психологічної допомоги для осіб з неповно справністю, а й підтримувати новостворені громадські організації, які працюють в регіонах. Це – ГО «Надія Отинії» (смт. Отинія Коломийського району), ГО «Довір’я» (м. Бурштин Галицького району), ГО «Світла Надія» м. Богородчани Богородчанського району), МБФ «Надія є» (м. Долина Долинського району).

Найуспішнішою благодійною акцією, яка  виражає  усвідомленість  служіння милосердя  духовенством, вірними УГКЦ є  акція, Святий Миколай іде до сиріт», яка  проводиться  у співпраці з МСД м. Івано-Франківська. Мальтійська Служба Допомоги спільно з Карітас - Івано-Франківськ УГКЦ щороку проводять традиційну акцію допомоги дітям-сиротам, які проживають у інтернатах та дитячих будинках Івано-Франківська та області. Метою акції є приготування подарунків дітям-сиротам до свята Миколая, а також забезпечення їх речами першої необхідності.

Акція "Святий Миколай іде до сиріт" розпочинається задовго до свята Миколая, багато тижнів іде клопітка робота для того, щоб користь від її проведення була якомога більшою. Готуються до свята і діти шкіл-інтернатів. В сирітських закладах організовується конкурс малюнка до Миколая. Переможцем стає той, чий малюнок найкращий. Він отримує спеціальний подарунок за майстерність і творчість. Найкращий малюнок обирається логотипом акції. Уся пошта до Святого Миколая в приміщенні Мальтійської служби розповсюджується серед жителів міста та області. Таким чином, всі бажаючі, взявши дитячого листа, можуть приготувати подарунок для дитини-сироти від імені Святого.

Крім цього, акція має на меті збір коштів та матеріальної допомоги (одяг, взуття, продукти харчування, канцтовари тощо). Підприємства, організації, фірми, установи та заклади краю підтримують акцію "Святий Миколай іде до сиріт". Місцеві засоби масової інформації надають активну інформаційну підтримку цій акції. Зібрані кошти використовуються на придбання для сирітських закладів речей першої необхідності: постільної білизни, ковдр, рушників, матраців, покривал, предметів особистої гігієни.

Акцією "Миколай іде до сиріт" охоплюється 20 дитячих закладів, де проживає понад 1800 дітей:

 • Долинський дитячий будинок «Теплий дім» 65 дітей
 • Залучанський дитячий будинок-інтернат 131 дитина
 • Гвіздецька допоміжна школа-інтернат 134 дитини
 • Івано-Франківський навчально-реабілітаційний центр 90 дітей
 • Івано-Франківський притулок для неповнолітніх 30 дітей
 • Калуська школа-інтернат для слабочуючих дітей 95 дітей
 • Калуська школа-інтернат для глухих дітей 63 дитини
 • Микуличинська допоміжна школа-інтернат 88 дитини
 • Містечко Св. Миколая (Крихівці) 36 дітей
 • Надвірнянський будинок грудної дитини 65 дітей
 • Перегінська допоміжна школа-інтернат 77 дітей
 • Печеніжинська допоміжна школа-інтернат 132 дітей
 • Рогатинська спеціалізована школа-інтернат 107 дітей
 • Реабілітаційний центр для дітей у Медині 35 дітей
 • Смоднянська санаторна школа-інтернат 198 дітей
 • Снятинський будинок-інтернат 98 дітей
 • Солотвинська школа-інтернат 80 дітей
 • Тлумацька школа-інтернат 122 дитини
 • Угорницька школа-інтернат для дітей-сиріт 52 дитини
 • Яблунівська санаторна допоміжна школа-інтернат 132 дітей

Кожного року  досвідчують своє розуміння місії служіння милосердя пересічні  жителі  м. Трір з Німеччини,  які приносять до  Мальтійської служби та Карітасу  вживаний одяг, взуття, постільну білизну, засоби догляду. З цих речей волонтери Мальтійської служби формують  вантажі гуманітарної допомоги, які впродовж багатьох років надходять на адресу БФ «Карітас Івано-Франківськ УГКЦ», Мальтійської Служби Допомоги м. Івано-Франківськ та парафії с.Тязів Єзупільського деканату Івано-Франківської єпарпхії УГКЦ. Наслідуючи їх добрий приклад  і  жителі міста Івано-Франківська  допомагають таким чином  для людей, які є в потребі, приносячи до Карітасу  одяг, взуття, іграшки, книжки, побутову техніку. Минулого року  влітку  радості не було меж у дівчат, які  проживають в Геріатричному пансіонаті і відвідують  Центр дозвілля та соціальної адаптації для молоді з вадами розумового розвитку. Для щастя так мало було треба — отримати в подарунок  вечірнє плаття від місцевого підприємця Артура Козоріз. Ми дякуємо йому  за цей вияв  милосердя до  людей, які  проживають без батьків, без рідні і запрошуємо інших підприємців наслідувати добрий приклад служінню людям.

 

Як бачимо, наше суспільство, кожен із нас  вірних УГКЦ готовий  жертвувати частинкою  того що має, щоб  допомогти тим, хто в потребі. І  потребуючі, які отримують  цю допомогу за посередництвом Карітасу  дуже вдячні  усім, хто усвідомлює їх потреби, їх безвихідь та  простягає руку допомоги.

 

Одночасно, розуміємо, що потреби  людей,  якими опікується Карітас, є набагато більшими.  Тому,  і  правлячий  митрополит, і адміністрація Карітасу прикладає великих зусиль для пошуку коштів для реалізації соціальних проектів, які направленні на систематичну  роботу з різними цільовими групами: літніми людьми, онкохворими, дітьми, які опинилися в складних життєвих ситуаціях, дітьми та молоддю з особливими потребами, ВІЛ — інфікованими (дорослими та дітьми), жертвами  торгівлі людьми, трудовими мігрантами та їх дітьми. Важливо налагодити роботу так, щоб кожен хто звернувся до Карітасу був вислуханий, отримав компетентну консультацію,  психологічну,  соціальну, правову, матеріальну допомогу. У цьому  на допомогу Карітасу у здісненні служіння милосердя  приходять Карітаси європейських країн, різноманітні благодійні фундації, спонсори, як іноземні, так і  українські.

 

Завдяки добре спланованому менеджменту, як організаційному так і фінансовому в Івано-Франківському Карітасі забезпечена можливість  отримання різноманітної соціальної допомоги через реалізацію  соціальних проектів:

ñ  благодійна їдальня  - допомогою охоплено 220осіб;

ñ  медико — соціальний  центр домашня опіка – допомогою охоплено 59осіб;

ñ  пункт  видачі засобів догляду у безкоштовне користування - допомогою охоплено 126 осіб;

ñ  соціальний підрозділ з надання гуманітарної допомоги;

ñ  мультидисциплінарна виїздна бригада з надання  комплексної  паліативної допомоги  для онкохворих людей та людей з хворобами, які обмежують прогноз життя – допомогою охоплено  115 осіб;

ñ  адресна допомога у вигляді  ліків та засобів догляду для  пацієнтів  медико соціального  центру домашня опіка  - допомогою охоплено  200осіб;

ñ  центр догляду та підтримки для ВІЛ інфікованих дітей, доросли та ув’язнених – допомогою охоплено  250 дорослих, 61 дитина;

ñ  превентивний проект з профілактики ВІЛ/СНІДу  серед молоді - допомогою охоплено 1000студентів навчальних закладів Івано-Франківської області;

ñ  клуб людей похилого віку “Надвечір” - допомогою охоплено 270 літніх людей, жертв  тоталітарних режимів;

ñ  соціально — психологічна робота з дітьми, які опинились в складних життєвих ситуаціях – допомогою охоплено  800 дітей та їх родин;

ñ  підвищення правової обізнаності серед учнівської молоді - допомогою охоплено 125 дітей;

ñ  проведення літніх оздоровчих таборів - допомогою охоплено 120 дітей та волонтерів кожного року;

ñ  центр дозвілля та соціальної адаптації для молоді з вадами розумового розвитку – допомогою охоплено 67 осіб;

ñ  консультаційний  центр соціальної допомоги постараждалим від торгівлі людьми – допомогою охоплено 152 постраждалих  впродовж 10 років;

ñ  сприяння підтримці ГО, які працюють з  дітьми та молоддю з особливими потребами – допомогою охоплено   4 громадські організації, які опікується близько 140 дітьми – інвалідами.

Однією із шістьох складових елементів живої парафії, представлених у посланні Блаженнішого Святослава є служіння ближньому, яке виражає внутрішню природу Церкви та виявляє, наскільки живою є та чи інша парафія, – це дияконія, або служіння любові чи «харитативна діяльність». Це служіння ближньому випливає  з нашого закорінення в Христі. Діяльна любов ближнього є покликанням і завданням кожного без винятку християнина. Лише віра, чинна любов’ю, провадить до спасіння (пор. Гал. 5, 6). Натомість віра без діл – мертва (пор. Як. 2, 26). «Усе, що ви зробили одному з моїх братів найменших, ви мені зробили» (Мт. 25, 40), – каже Господь Ісус.

У Пастирському  листі до духовенства, монашества і усіх вірних Української Греко-Католицької Церкви  «Жива парафія – місце зустрічі з живим Христом» Блаженніший  Святослав наголошує: «Господь хоче відкрити наші очі на нужду світу, щоб ми навчилися по-справжньому любити і виявляли нашим ближнім Божу любов – увагою до них, сердечним співчуттям, підтримкою, словом потіхи і розради, а головно, ділами милосердя. Лише тоді зможемо вважатися живими християнами, а наші парафії стануть місцем, де піклуються про сироту, заступаються за вдову, допомагають убогому і розділяють страждання із хворими. Так об’являтимемо світові материнське обличчя Церкви та станемо живим знаком присутності Бога серед людей, згідно зі словами св. Августина: «Якщо бачиш любов, бачиш Пресвяту Трійцю».

Оскільки, зважаючи на потреби людей, які живуть на парафії,  є велика  необхідність  серед вірних  розвивати здійснення соціального служіння. Також існує потреба у консолідації та координації  роботи усіх зацікавлених парафіян.  Перед  нами стоїть завдання сприяти формуванню механізмів комунікації, співпраці та координації діяльності широкого спектру місцевих соціальних ініціатив і проектів в Івано-Франківській архиєпархії для підвищення ефективності праці.

Серед важливих завдань, що стоять перед нами усіма,  є перш за все  сформувати плани заходів з питань існуючого соціального служіння, зреагувати на нагальні потреби та виклики. Наступним завданням є розбудова мережевої співпраці на території єпархії та з структурами, які діють в певних напрямках поза нею. Спільними  зусиллями  ми маємо  ініціювати та підтримувати соціальну активність парафій та підвищувати їх спроможність в цій сфері.

Карітас вбачає  для себе  у цих  завданнях надання інформаційних, навчальних  ресурсів для ініціативних груп, які будуть сформовані на парафіях. Працівники Карітасу  готові допомогти  ініціативним парафіяльним групам  надати консультації з розбудови  мережі релігійних,  благодійних  парафіяльних ініціатив та організацій ; з виявлення та оцінки  нагальних потреб, організувати та провести навчання  з розвитку лідерських навиків, роботи в команді,  залучення волонтерів. Для забезпечення  ініціативних груп  матеріальними ресурсами Карітас також  проведе навчальні тренінги з організації фандрейзингових  та інформаційних кампаній.

 

Усвідомлюючи важливість нашого спільного служіння милосердя  маємо створити усі умови для забезпечення консолідації, координації та сприяння у діяльності всіх соціальних програм, які здійснюються різними структурами УГКЦ або за її підтримки на території єпархії. Починаючи  з себе, з кожної парафії, впроваджуючи в життя концепцію  живої парафії  сприяймо  розвитку соціального служіння, не залишаймо без уваги кожного, хто потребує  нашої допомоги словом, ділом, матеріальними ресурсами.